Nastanak kiše
Pitanje nastanka kiše je za čovjeka dugo vremena predstavljalo tajnu. Međutim, nakon otkrivanja zračnih radara, došlo se do saznjanjima o stadijima kroz koje kiša prolazi u toku nastanka. Prema ovome, kiša nastaje prolazeći kroz tri stadija: prvo se uz pomoć vjetra sa Zemlje podiže 'repromaterijal', potom se formiraju oblaci i na kraju dolazi do formiranja kišnih kapi.
Ova tri stadija navedena su u Kur'anu ovim redosledom:
1. "Allah je taj koji vjetrove šalje..."
Bezbroj balončića koji nastaju pjenušanjem mora i okeana konstantno u vidu vodenih zehri odskaču iznad površine. Ove solju bogate zehre se, uz pomoć vjetra, prenose u atmosferske visine. Ovi sićušni komadi zvani "aerosol" se uz pomoć mehanizma zvanog "vodena zamka" sastaju sa vodom parom koja je također došla s mora. Okupljanjem oko ovih aerosola, vodena para se zgušnjava i pretvara u vodene kapi.
2. "...pa oni oblake tjeraju i On ih po nebu, kako On hoće, rasprostire i na komade dijeli.."
Uz pomoć vodene pare koncentrirane oko solnih kristala ili sićušnih praškica nastaju oblaci. Zbog toga šro su veoma male, vodene kapljice u oblacima ostaju viseći i šireći se nebom. Na taj način se nebo prekriva oblacima.
3. "..pa ti vidiš kišu kako iz njih pada..."
Sitne vodene kapljice okupljene oko solnih kristala daljnjim zgrušavanjem formiraju kišne kapi. Na taj način kišne kapi postaju teže od zraka i, odvajajući se od oblaka, počinju se u vidu kiše spuštati na Zemlju.
"Onaj koji s neba s mjerom spušta vodu, pomoću koje u život vraćamo mrtve predjele-tako ćete i vi biti oživljeni." Ez-Zuhruf, 11.
Ova mjera kiše je takođe ustanovljena suvremenim istraživanjima.
Ustanovljeno je da sa Zemljine površine u jednoj sekundi ispari 16 miliona tona vode! U toku godine ova količina dostiže cifru od oko 513 triliona tona vode. A to je ujedno i godišnja količina kiše koja se u toku godine spusti na Zemlju. Voda je, dakle, u jednoj neprestanoj ravnoteži, i 'prema određenoj mjeri' ona konstantno kruži.
Ukoliko bi došlo i do najmanjih promjena u količini, ubrzo bi nastale velike ekološke neurovnoteženosti, a to bi dovelo u pitanje održavanje života. To se, međutim, nikada neće dogoditi. Kiša će. kako je to u Kur'anu navedeno, nastaviti da se svake godine u istoj mjeri spušta na Zemlju.
Sve ove činjenice iznesene su u Časnoj Knjizi mnogo prije nego su otkrivene naučnim činjenicama.
Kur'an naravno ne trebamo citirati samo kada se podudara sa nekim naučnim činjenicama. Ovo je prvenstveno Allahov govor koji je, između ostalog, spomenuo i neke činjenice koje nauka potvrđuje. Ako bi im se nauka i suprostavila, ne bi značilo da nisu tačne, već naprotiv, nauka treba još napredovati, ali neke stepene nikad neće dostići.
Iz knjige "Kur'anski izazov znanosti", Esad Bajić.