Rukovanje sa strancima- da ili ne?
"Čovjeku je bolje da bude uboden kakvom željeznom iglom u glavu nego da dotakne ženu kojoj nije mahrem!" Hadis je dobar, bilježi ga Taberani
Umejma bint Rukajka, radijallahu anha, prenosi da je Allahov Poslanik, salallahu alejhi ve seleme, rekao:
"Ja se ne rukujem sa ženama, a ono što kažem stotini žena, kao da sam rekao jednoj."
Hadis je vjerodostojan, bilježi ga Malik, Nesai, Tirmizi, Ahmed i ostali
Abdullah ibn Amr, radijallahu anhu, imao je običaj reći: "Allahov Poslanik se nije rukovao sa ženama kad je od njih uzimao prisegu na vjernost." Ahmed
Aiša, radijallahu anha, kaže: "Tako mi Allaha, Poslanik se nije rukovao ni sa jednom ženom kad je od njih prihvatao prisegu na vjernost! Samo bi rekao: "Prihvatio sam od tebe prisegu."
Bilježi Buhari, 4891.
Propisi u vezi sa poglavljem
Prvo, zabranjeno je da čovjek dodirne ženu strankinju kojoj nije mahrem. U hadisu koji je prenio Ma'kil, radijallahu anhu, izrečena je velika prijetnja u pogledu onog ko dodirne strankinju, što ukazuje da je to veliki grijeh.
Drugo, zabranjeno je rukovanje sa strankinjama, jer rukovanje podrazumijeva dodir. Pouzdano se zna da se Poslanik, alejhi selam, nije rukovao sa ženama prilikom prihvatanja, a kamoli prilikom susreta ili slično.
Treće, postoje predanja da se Resulullah, alejhi salatu ve selam, rukovao sa ženama preko odjeće, ali sve su to mursel-predanja, koja ne sežu do Vjerovjesnika, pa se njima ne može dokazivati. Šta više, ista ta predanja su u suprotnosti sa jasnim i pouzdanim Poslanikovim riječima i praksom.
Četvrto, veliki broj muslimana iskušan je rukovanjem sa ženama, povodeći se u tome za nekim ljudima koji obnašaju neke vjerske funkcije. A postoje grupacije koje u rukovanju sa ženama ne vide ništa loše i svojim pripadnicima nameću ovakvo uvjerenje.
Enciklopedija zabrana u Islamu